Na co dzień często korzystamy z różnego rodzaju sprzętu elektronicznego. Smartfony, tablety, laptopy, aparaty fotograficzne czy telewizory to urządzenia, które w zależności od modelu, mogą kosztować nawet kilka czy kilkanaście tysięcy. I choć wiemy, że czasem może dojść do ich uszkodzenia lub kradzieży, to ich ubezpieczenie często wydaje nam się zbędnym wydatkiem, do momentu, aż faktycznie nam się taka sytuacja przytrafi. Szczególnie opcja kradzieży elektroniki wydaje nam się rzadkością. Tymczasem wiele osób posiadających ubezpieczenie domu dziwi się, że ich ubezpieczyciel nie wypłacił rekompensaty za skradziony z mieszkania sprzęt elektroniczny. W jaki sposób możemy więc zabezpieczyć się przed kradzieżą elektroniki? Podpowiadamy.
Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego dla osób fizycznych
Sprzęt elektroniczny najczęściej ubezpieczają firmy, które na co dzień korzystają ze sprzętu oraz specjalistycznych urządzeń o dużej wartości i których jest dość sporo. Coraz częściej decydują się na nie również klienci indywidualni, będący właścicielami wartościowego sprzętu. Może to być zarówno sprzęt służący do pracy, jak i rozrywki. Ponadto elektronika stacjonarna lub przenośna, co ma duże znaczenie w przypadku chęci ubezpieczenia takiego sprzętu.
Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego jest to rodzaj polisy, dzięki której możemy ubiegać się o odszkodowanie w sytuacji, gdy urządzenie określone w umowie zostanie uszkodzone bądź skradzione. Pamiętać należy przy tym, że poszczególni ubezpieczyciele posiadają zróżnicowane oferty, dlatego przed podjęciem decyzji należy dokładnie sprawdzić jej warunki. Niektóre ubezpieczenia obejmują wyłącznie zdarzenia losowe, takie jak pożar czy zalanie mieszkania bądź uszkodzenie sprzętu podczas jego użytkowania, a jeszcze inne wariant odszkodowania w przypadku utraty sprzętu w wyniku zgubienia bądź kradzieży.
Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego w domu
Osoby fizyczne najczęściej mogą ubezpieczyć swoją elektronikę, wybierając taki wariant ubezpieczenia nieruchomości, domu lub mieszkania, który swoim zakresem obejmuje również tę możliwość. Takie dobrowolne ubezpieczenie zwykle chroni zarówno sam budynek, ale także jego elementy stałe, jak i mienie ruchome. Dodatkowo poszczególne oferty mogą różnić się obszarem, na którym dany przedmiot jest chroniony – niektóre biorą pod uwagę wyłącznie elektronikę znajdującą się na terenie nieruchomości – na przykład laptop znajdujący się na biurku, niektóre zaś uwzględniają możliwość ochrony poza miejscem zamieszkania – przykładowo ten sam laptop, z którego korzystamy na spotkaniu biznesowym w restauracji. Wszystko jest więc kwestią poszczególnych ofert, dlatego należy wnikliwie się im przyjrzeć bądź poprosić o pomoc specjalisty, który na podstawie uzyskanych od nas informacji, będzie w stanie zaoferować nam najlepszy wariant.
Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego w podróży
To rozwiązanie, z którego warto korzystać wtedy, gdy często podróżujemy po świecie, a tym bardziej, gdy są to wyjazdy służbowe, podczas których korzystamy z tabletu, laptopa, aparatu fotograficznego czy innego sprzętu elektronicznego. Dość często jest to zakres zawarty w ramach polisy turystycznej, natomiast wówczas ochrona może dotyczyć bardzo wąskiego zakresu, na przykład chroniąc wyłącznie przed uszkodzeniem lub zgubą. Tutaj także należy dokładnie przyjrzeć się polisie wyjazdowej i jeśli nie zawiera ona opcji ubezpieczenia sprzętu elektronicznego, wówczas zdecydować się na dodatkową opcję – tym bardziej, że nie wiąże się to z wysokimi kosztami.
Jeśli jesteśmy osobą, która często korzysta ze sprzętu elektronicznego, na przykład zarówno w firmie, jak i w domu, czy też na różnego rodzaju szkoleniach bądź spotkania, co dodatkowo naraża sprzęt na uszkodzenia i kradzież, warto wówczas skorzystać z ubezpieczenia konkretnego sprzętu elektronicznego od wszystkich ryzyk (tzw. all risks). Wówczas mamy gwarancję otrzymania odszkodowania, niezależnie od zaistniałej sytuacji, a to z kolei pozwoli nam uniknąć wysokich kosztów zakupu nowego sprzętu oraz ciągłość pracy.
Leave a Reply