Czy drukarki LED są lepsze od drukarek laserowych?

Zobacz jakie są podstawowe różnicy między drukarkami laserowymi a drukarkami led w artykule wszystkie niezbędne informacje
drukarki led drukarki laserowe

Wydaje się, że każda nowsza technologia jest lepsza od tej poprzedniej. Tak jest i w przypadku porównywania drukarki laserowej i ledowej, choć ta druga nie jest wcale taka młoda, jakby się mogło nam wydawać, gdyż sięga roku 1989. Jej nowa generacja stawia ją jednak na wysokiej pozycji, w rankingu najlepszych urządzeń drukujących. Czym jednak różnią się obie te technologie i co czyni ledową tak wyjątkową?

Decydując się na zakup sprzętu, koncentrujemy się przede wszystkim na podstawowych parametrach, oceniamy nasz budżet oraz mamy na uwadze przyszłe koszty eksploatacji urządzenia. Mając do wyboru drukarkę laserową i drukarkę LED, warto wiedzieć, jak one działają. Drukarka laserowa wykorzystuje lasery i lustra do naświetlania wzorca obrazu na światłoczułym bębnie drukującym. Możliwe jest uzyskanie dzięki temu wysokiej rozdzielczości druku i jest to chyba jedyny element, który przemawia za tą technologią, mając do wyboru te dwie możliwości. Drukarka ledowa do druku wykorzystuje diody półprzewodnikowe LED. Choć zasada tworzenia oraz przenoszenia na papier treści jest taka sama, to konstrukcja obu tych typów znacznie się różni.

Prosty i bezawaryjny mechanizm

Drukarki LED to konstrukcja prosta, brak części ruchomych pozwala w praktyce na bezawaryjne użytkowanie tego urządzenia. Mechanizm LED (oparty na tzw. długowiecznych diodach półprzewodnikowych) w przeciwieństwie do lasera pozwala na dłuższe, pewniejsze oraz bezproblemowe użytkowanie. Niektóre firmy takie jak OKI zapewniają na mechanizm LED dożywotnią gwarancję.

Kolejnym argumentem, mówiącym o zaletach technologii LED jest fakt, iż konserwację drukarek LED może przeprowadzić każdy według dołączonej instrukcji. Do konserwacji drukarek laserowych, do zabrudzeń  niektórych elementów, wymagany jest profesjonalny serwis (niekiedy koszt konserwacji urządzenia przewyższa wartość całej drukarki).Urządzenia LED dzięki swojej prostocie oraz możliwości ingerowania w sprzęt pozwalają na zoptymalizowanie kosztów wydruku pojedynczej strony.

Drukarki LED korzystniejsze dla środowiska

Dużą zaletą drukarek LED jest niski pobór energii oraz brak emisji ozonu. Ozon kojarzy się głównie z pozytywnym pierwiastkiem, służy on między innymi do odkażania, jednak jego nadmiar jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. Przeciętna drukarka laserowa jest zaliczana do jednego z głównych źródeł ozonu.

Drukarki LED nie bez wad

Technologia LED nie lubi w szczególności agencji reklamowych nastawionych na jakość wydruku. Niestety, główną z wad jest niższa rozdzielczość, niż w przypadku wydruków z drukarek laserowych lub atramentowych. Jakość drukarek rozróżnia się na tzw. gęstość diod oraz jednorodność naświetlania- im jest ona wyższa, tym jakość obrazu jest lepsza. Jakość wydruków LED uzależniona jest więc od jakości drukarki i ma ona swoje granice, przez co nie nadaje się do profesjonalnych zastosowań graficznych, gdzie wymagana jest duża dokładność odwzorowania kolorów. Drukarki te natomiast dobrze sprawdzą się w biurach oraz punktach ksero, gdzie wysoka jakość nie jest wymagana.

Szybko i tanio, taki właśnie jest LED

Drukarki w technologii LED najczęściej są jednoprzebiegowe. Oznacza to, że w ciągu jednego przebiegu kartki nanoszone są wszystkie kolory w tej samej chwili. Drukarki laserowe działają znacznie wolniej, ponieważ muszą nałożyć na papier aż cztery warstwy tonera w barwach CMYK. Mówi się wtedy o czterobiegowym przejściu nośnika przez bęben światłoczuły. Na rynku pojawiają się modele drukarek laserowych, które drukują cztery kolory w jednym przebiegu, jednak ich cena jest bardzo wysoka a cztery bębny drukujące zwiększają znacznie gabaryty takiego urządzenia.

Reasumując…

Zarówno LED jak i laser to dobre drukarki. Jeżeli użytkownik wymaga widocznej jakości a także nie liczy się z kosztami wydruku, godną polecenia jest drukarka laserowa. Jednak gdy poszukiwana jest tania, prosta drukarka, na której można zaoszczędzić między innymi na serwisie oraz zakupie materiałów eksploatacyjnych, warto wtedy zainteresować się drukarką LED.