Czy skup złota w kryzysie to dobra inwestycja?

czy skup złota to dobra inwestycja?

Czym jest złoto?

Złoto to jeden z najbardziej pożądanych pierwiastków chemicznych, choć może to dziwne, gdyż złoto jest ogólnodostępne i występuje na każdym kontynencie a nawet na większości planet. Złoto jest więc tak powszechne, że występuje nawet jako minerał w krwi człowieka. Mimo tego, że jest to jeden z najpopularniejszych pierwiastków szlachetnych kopalnianych, to jego ilości są tak małe, że w ciągu godziny wydobywa się więcej stali, niż wydobyto złota w całej historii świata.

Dlaczego złoto jest drogie?

Według naukowców pod skorupą ziemską zostało jeszcze około 50 000 ton tego metalu. Nie jest to wcale duża ilość, dlatego z roku na rok rośnie wartość tego kruszcu. Po wydobyciu rudy złota jest ona przetapiana a następnie formowana w uncje trojańskie. Jest to proces kosztowny i pracochłonny, szacuje się zaś, że więcej złota wydobywa się ze 100 kg sprzętu elektronicznego niż z 10 ton wydobytej rudy złota. Złoto wydobywa się w określonym pasie geograficznym, dlatego jego pozyskiwanie jest ograniczone miejscowo. Skutkuje to wprowadzaniem go na rynek tylko przez niektóre państwa. Polska gospodarka posiada około 200 ton złota, z czego większość została zakupiona na wolnym rynku. Dla porównania USA posiada go aż 8 000 ton i jest liderem jeżeli chodzi o posiadaną ilość złota.

Aktualna sytuacja- kupować czy sprzedawać?

Posiadanie złota jest jak posiadanie gruntów oraz nieruchomości. Ceny się wahają, jednak stale rosną. Mimo pogłębiającego się kryzysu w kraju oraz zauważalnych zawirowań na giełdzie, skup złota nadal może przynieść potężny zastrzyk gotówki. Ceny złota zmieniają się jednak bardzo dynamicznie, dlatego jeżeli planujesz zakup tego kruszywa warto sprawdzać jego statystyki oraz amplitudy. Należy pamiętać również, że w momencie pogłębiającej się recesji, złoto w teorii powinno tanieć. Można to zauważyć przeglądając archiwalne analizy sprzed kilku dni oraz śledzić bieżące wiadomości. Negatywne wydarzenia skutkują delikatnymi zapaściami na rynku giełdowym,  dzięki temu w momencie, gdy cena złota spadnie na tyle, że jego zakup będzie szczególnie atrakcyjny, warto go bez zbędnego zastanawiania zakupić.

Nie znasz się na tego typu inwestycjach oraz nie czujesz się na siłach, aby stać się przez jakiś czas maklerem giełdowym? Nic straconego, na świecie jest wiele firm, które zajmują się obrotem gotówki na giełdach. Poprzez skup oraz sprzedaż maklerzy rozmnażają zainwestowaną gotówkę. W przypadku złota jest to bezpieczna inwestycja, ponieważ w tym przypadku nie występują znaczne hossy i bessy. Fachowcy pomogą w zakupie złota po jak najwyższej cenie.

Złoto od zarania dziejów nie traci na wartości!

Złoto od wielu wieków wykorzystywane jest jako środek płatniczy, w dziejach handlu jego wartości były szacowane w amplitudzie spadkowo-wzrostowej. Jednak na przełomie wieków wartość tego kruszywa ciągle rośnie. Jeszcze dziesięć lat temu giełda szacowała wartość tego kruszywa na 3500 zł, dziś jego cena przekroczyła już 7700 zł. Największy o dziwo skok odnotowano w momencie wykrycia wirusa SARS COV-2, tj. słynnego ostatnio koronawirusa. Jego akcje w tym czasie skoczyła o 3000 zł. Według ekspertów surowiec ten jest najbezpieczniejszą inwestycją na świecie. Cena złota będzie stale rosnąć, gdyż wpływa na to fakt, iż odzyskało ono swoje miano „króla metali”. Wszystkie aktywa oraz inwestycje państwowe, zabezpieczające daną walutę, składają się na gromadzeniu jak największej ilości tego minerału.

Reasumując, warto jest mieć odrobinę tego kruszywa, jednak jeżeli zakupimy go mało, zarobek również będzie znikomy. Istnieje forma kolekcjonowania złota w postaci biżuterii lub monet. Jeżeli planujemy większe inwestycje, zaleca się skorzystać z profesjonalnych firm zajmujących się obrotem certyfikowanego złota. Tylko wtedy ma się pewność, że kruszec jest dobrej jakości i zostanie on przyjęty we wszystkich skupach na świecie. Aktualna recesja najprawdopodobniej potrwa jeszcze kilka lat, dlatego jest to idealny moment na inwestycje w tego typu kruszywa. Mogą się one okazać prawdziwą żyłą złota za kilka lat, w momencie gdy gospodarka ruszy z kopyta a cena tego metalu sięgnie zenitu.