Czym cechują się dobre meble biurowe?

Czym cechują się dobre meble biurowe?

Jednym z ważniejszych elementów występujących w biurach firmowych, czy gabinetach domowych są meble. Praca zajmuje zazwyczaj jedną trzecią doby, a często pracujemy również po godzinach. Jeżeli taka praca odbywa się w biurze, niezwykle ważny staje taki dobór mebli, by były ergonomiczne i wygodne, a także nie sprawiały wrażenia przypadkowych. Funkcjonalne, solidne i eleganckie meble biurowe całą pewnością sprzyjają efektywnej pracy, a do tego uprzyjemniają ja wizualnie. Co powinno wyróżniać dobre meble biurowe?

Cechy dobrych mebli do biura

Wybierając meble do biura w firmie albo meble do gabinetu domowego powinniśmy się sugerować czterema głównymi aspektami. Mebel do biura powinien być ergonomiczny, funkcjonalny, solidny oraz elegancki.

Meble biurowe – ergonomia

Pod względem ergonomicznym meble biurowe powinny być tak dobrane, aby w żaden sposób nie wpływały negatywnie na zdrowie pracownika. Głównie chodzi tutaj o krzesła i fotele do biura, ale także o biurka, których użytkowanie nie powinno powodować u pracującego człowieka bólów pleców, barków, szyi, czy głowy.

Biurko do biura powinno być tak dobrane, aby wzrok siedzącego przy nim pracownika znajdował się na wysokości stojącego na biurku monitora. Fotele zaś powinny mieć regulację oraz ułatwiać możliwość kontaktu z innymi pracownikami.

Meble biurowe – funkcjonalność

Meble biurowe to przy tym nie tylko biurka i fotele. Wszystkie meble z tego zakresu muszą cechować się funkcjonalnością. Dopasowanie burek, foteli, ale także regałów i szaf do wymaganego w biurze sprzętu oraz potrzeb zadaniowych danej placówki ma ogromne znaczenie. Jednocześnie meble nie mogą być dobrane byle jak, ale pasować do danego pomieszczenia rozmiarami i umożliwiać ich funkcjonalny rozkład na całej powierzchni biura. Meble nie mogą utrudniać poruszania się po biurze, ale musza zapewniać przestrzeń na rozstawienie sprzętu komputerowego i pokrewnego oraz mieć wystarczającą ilość półek i szafek dla gromadzenia dokumentacji, czy utrzymywania w porządku akcesoriów biurowych.

Meble biurowe – solidność

Trwałość mebli biurowych jak każdych innych jest bardzo istotna. W tym wypadku nierzadko lepiej zainwestować w produkt droższy i móc z niego bezproblemowo korzystać przez wiele lat, aniżeli zmieniać co kilka sezonów albo i rokrocznie. Trzeba pamiętać, że meble biurowe są mocno eksploatowane, warto więc postawić na solidne wykonawstwo i nie zamartwiać się i denerwować ciągłymi naprawami lub koniecznością zakupu nowych.

Meble biurowe – elegancja, estetyka

Niekiedy można usłyszeć stwierdzenia, że estetyka jest wymagana w biurach dopiero od niedawna i nastała wraz z nadejściem nowych czasów. Nie jest to do końca prawda, a obskurny wygląd biur PRL-owskich wynikała często po prostu z biedy państwa, a nie z braku chęci pracy w ładnym pomieszczeniu. Często pracownicy takich biur robili, co mogli, aby urozmaicić i uczynić przyjaznym swoje miejsce pracy, np. roślinami przyniesionymi z domów. Niemniej faktem jest, że na estetyczny wygląd współczesnych biur kładzie się dzisiaj duży nacisk.

Na rynku panuje w każdej branży ogromna konkurencja i firmy dbają o swój wizerunek jak nigdy przedtem. Eleganckie meble biurowe wkomponowane idealnie w otoczenie robią na klientach i kontrahentach odpowiednio pozytywne wrażenie. I nie ma się czemu dziwić, wszak solidne i estetyczne meble biurowe wraz z elegancką ekspozycją ich otoczenia świadczą o przedsiębiorstwie jako o podmiocie zadbanym i solidnym. Z taką firmą kontrahenci i klienci chętniej podejmą współpracę, a jak pokazało wiele badań, pracownicy eleganckich biur są znacznie wydajniejsi i mniej chorują od pracowników w biurach nieestetycznych i zagraconych przypadkowymi meblami.