Jak przygotować dziecko do rozwodu rodziców?

Jak przygotować dziecko do rozwodu rodziców?

Piękna, długotrwała i wydająca się nic nie mogącą zniszczyć miłość pewnego dnia dotyka koniec. Pomimo wielu podejmowanych prób ratunku, wasz związek się rozpadł i postanowiliście się rozwieść. Ludzie, którzy tak bardzo się kochali, dziś nie są już w stanie razem żyć i mieszkać.

Taki scenariusz może pojawić się w każdym związku. Dotyka on emocjonalnie zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jednak rozpad małżeństwa jest największym i niewyobrażalnym stresem najbardziej dla dzieci, które posiadamy z tego właśnie związku. My sami jako dorośli ludzie dokładnie rozumiemy, dlaczego zdecydowaliśmy się na taki krok naszym pożyciu. Dziecko odbiera to inaczej. Często nasza pociecha bierze na siebie winę za rozpad małżeństwa rodziców.

Zdarzają się przypadki, że dzieci zamykają się w sobie i nie chcą rozmawiać z mamą ani tatą mając nadzieję, że będzie to powód, dla którego do rozwodu nie dojdzie. Przygotowanie dziecka do tego, co ustaliliście razem, jest bardzo ważne. Jeśli nie wiecie, jak zacząć z nim rozmowę to warto udać się do specjalisty.

Nie jesteście pierwszą ani ostatnią rodziną, w której dochodzi do rozpadu małżeńskiego. Psycholog dziecięcy z pewnością będzie dobrym towarzyszem dla dziecka podczas tej trudnej zmiany w jego życiu. Jeśli nie chcecie, aby to psycholog uświadomił dziecko, że będziecie się rozstawać, to możecie sami się wybrać do niego w celu uzyskania niezbędnych informacji. Na pewno specjalista udzieli wam porady i dokładnie przekaże wskazówki. Po uzyskaniu kilku rad od specjalisty będziecie wiedzieli, jak podjąć rozmowę z dzieckiem chroniąc je przed niepotrzebnym stresem.