Można by śmiało rzec, ze współczesny świat Internetem stoi, gdyż na równi normalnego życia każdego człowieka toczy się to internetowe. Miliardy stron internetowych firm, instytucji, jednostek, prywatnych osób. Jest to bowiem w dużej mierze wyznacznik sukcesu. Czym jest, jaką pełni rolę oraz jak stworzyć własną stronę internetową? Na te i podobne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.
Czym jest strona internetowa?
Strona internetowa to w najprostszym rozumieniu dokument, który zawiera treść oraz grafikę czy fotografię, udostępniony w sieci Internet za pomocą usługi hostingowej, do której przypisana jest unikatowa domena. Jeżeli dokument połączony jest z innymi plikami lub dokumentami na danym serwerze, tworzy się wówczas witryna internetowa. Jako ciekawostkę można dodać, że treść, którą aktualnie czytasz to również dokument– plik, który został wgrany przez jego twórcę.
Jaką rolę pełni strona internetowa?
Świat idzie do przodu- usługi, marketing oraz reklama coraz częściej wykorzystywane są przede wszystkim w sieci, przez co sytuacja ta obliguje przedsiębiorców do stworzenia własnej strony internetowej. Własny adres w sieci to miejsce, które może wypromować daną firmę oraz daje możliwość odnalezienia unikatowego profilu działalności w największej wyszukiwarce świata, jaką jest Google.
Jak stworzyć własną stronę internetową?
Na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Internet oraz pomysły na kreacje WWW zmieniają się bowiem jak moda w Mediolanie. Jeszcze kilka lat temu wiele osób próbowało swoich sił z poradnikami, przepisując linijki kodu. Ten, kto przeczytał kilka instrukcji i próbował swoich sił w HTML, po kilku dniach był w stanie napisać swój prosty kod w tym języku i co za tym idzie, stworzyć swoją prostą stronę WWW. Dla bardziej ambitnych osób pozostawał kod CSS, tj. arkusze stylów, dzięki którym można było pofantazjować i upiększyć swoją stronę. Dziś użytkownik przyjąłby takie rozwiązanie za tandetne i tanie, po czym najprawdopodobniej opuściłby daną witrynę.
XXI wiek to okres pełen uproszczeń oraz automatyzacji. Osoba, która zapragnie stworzyć swoją własną witrynę WWW, może ją wygenerować na kilka sposobów. Pierwszym krokiem jaki należy podjąć w tym kierunku, to mała inwestycja, jaką jest zakup domeny, inaczej zwanej adresem docelowym strony. Kolejnym etapem jest decyzja o tym, czy wybieramy sposób prostszy w postaci kreatora stron, za który należy uiścić opłatę w postaci miesięcznego abonamentu, czy też zakup hostingu, tj. miejsca w postaci wirtualnego dysku, który nieprzerwanie działa i udostępnia w sieci pliki oraz informacje potrzebne do prawidłowego funkcjonowania strony.
Wybierając prostszą drogę i decydując się na zakup kreatora stron należy pamiętać, że jest on łatwy i wygodny w obsłudze, jednak zawsze płatny i ma kilka wad, o których warto wspomnieć. Największą z nich jest to, że w momencie gdy dopracujemy swój wymarzony projekt strony i postanowimy go rozbudować o nowy kod lub przenieść na inny serwer, to niestety pojawi się przed nami ściana do nie przeskoczenia, gdyż wszystkie kreatory mają zablokowany dostęp do FTP, przez co nie będziemy mogli ingerować w treść kodu oraz robić kopii naszego website’a. Kolejna wada to franczyza, za którą trzeba płacić comiesięczny abonament. Kwota co prawda nie jest wygórowana, jednak w skali roku może ona przekroczyć 1000 zł. Brak ingerencji w kod to również brak możliwości optymalizacji strony pod kątem SEO. Ten niby drobny, ale jakże ważny szczegół decyduje w znacznej mierze o tym, jak nasza strona www sprzeda się w wyszukiwarkach takich jak Google.
Trudniejszym, ale zdecydowanie pewniejszym oraz bardziej elastycznym sposobem tworzenia stron WWW jest instalacja na zakupionym hostingu darmowego systemu zarządzania treścią CMS (ang. Content Management System). Na rynku prekursorem tego typu systemów CMS jest WordPress. Jego główne zalety to to, że jest on darmowy, może go zainstalować osoba z podstawową wiedzą obsługi komputera, system ten jest ciągle rozwijany i aktualizowany, ma bogatą bibliotekę darmowych szablonów oraz rozszerzeń. Niektóre konta hostingowe po zakupie posiadają opcje automatycznej instalacji powyższego systemu, wystarczy więc wejść w konfigurator instalacyjny, podać nazwę strony i cieszyć się podstawowym szablonem. WordPress można rozbudowywać dobrowolnie, jest to system modułowy oraz oparty na działaniach plug and play. Jeżeli nie chcemy korzystać z jego podstawowych funkcji, można skorzystać z gotowych (płatnych) szablonów stron. Za małe pieniądze otrzymujemy szablon oraz pakiet rozszerzeń, które po instalacji wystarczy skonfigurować pod własne potrzeby. Ostatnim krokiem tworzenia strony jest opracowanie jej logiki, tj. zależności pomiędzy zakładkami oraz menu, a następnie wypełnienie jej treścią. Dzięki temu przy małym nakładzie pracy można stworzyć nie tylko prostą stronę wizytówkę, ale również w pełni funkcjonalną platformę bez pisania chociażby jednej linijki kodu.
Leave a Reply