Wzrok uważany jest za jeden z najważniejszych zmysłów człowieka. Odgrywa bowiem bardzo istotną rolę i zdrowemu człowiekowi trudno wyobrazić sobie bez niego normalne, codzienne funkcjonowanie. Jednocześnie narząd ten jest bardzo wrażliwy i występuje wiele czynników, które wpływają na niego negatywnie. Oczy są szczególnie narażone podczas spawania, dlatego należy bezwzględnie zadbać o ich właściwą ochronę. Co możemy więc zrobić, by uniknąć naświetlenia oczu podczas spawania? Oto kilka skutecznych podpowiedzi.
W niektórych zawodach istnieje większe ryzyko narażenia swoich oczu na niebezpieczeństwo. Mówi się, że długotrwałe spędzanie czasu przed monitorem komputera znacznie pogarsza nasz wzrok. Jest to jednak proces długofalowy a objawy pojawiają się dopiero po jakimś czasie. Ryzyko zawodowe obejmujące wady wzroku znacznie bardziej dotyczy pracy spawacza. Konieczna jest więc prawidłowa ochrona oraz stosowanie pewnych zasad bezpieczeństwa, dzięki czemu nie ucierpią oczy, które po naświetleniu stanowią poważny problem zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.
Promieniowanie optyczne na stanowisku spawacza
Zanim przejdziemy do praktycznych sposobów skutecznej ochrony oczu podczas spawania, przyjrzyjmy się bliżej samemu zagrożeniu, a więc promieniowaniu optycznemu, które ma miejsce podczas spawania.
“Promieniowanie optyczne to jeden ze szkodliwych czynników, który występuje w procesie spawania, bez względu na to, czy odbywa się to metodą MIG czy TIG. Jego źródłem są łuki spawalnicze, powstałe pomiędzy elektrodą a łączonymi częściami. Mamy wówczas do czynienia z bardzo intensywnym promieniowaniem termicznym rozgrzanych do wysokich temperatur zarówno gazów spawalniczych, jak i elementów spawanych oraz materiału w postaci elektrody i topnika” – mówi nam Pan Damian z Allweld.pl. Na stanowisku spawacza mogą wystąpić aż trzy rodzaje promieniowania optycznego- podczerwone, widzialne i nadfioletowe, przy czym wszystkie są szkodliwe dla oczu.
Naświetlenie oczu- występujące objawy
Naświetlenie oczu podczas spawania jest poważnym zagrożeniem dla wzroku- zwłaszcza, gdy jest bardzo intensywne bądź często się powtarza. Zwykle objawy są krótkotrwałe, lecz potrafią być uciążliwe. Najczęściej pojawiają się na drugi dzień i trwają około doby. Przede wszystkim jest to ból i intensywne pieczenie oczu. Ponadto pojawia się obrzęk spojówek, przekrwienie a niekiedy także zaburzenia ostrości widzenia. Oczy stają się bardzo wrażliwe, zaś każda próba przymknięcia powiek dodatkowo nasila objawy i prowadzi do łzawienia oczu.
Choć wspomnieliśmy, że najczęściej jest to przypadłość, która dość szybko mija, to ciągle istnieje ryzyko, że gdy do naświetleń będzie dochodziło zbyt często, wówczas można nawet stracić wzrok. Co więcej, promieniowanie emitowane podczas spawania może być także przyczyną poważnych schorzeń, takich jak chociażby stany zapalne spojówki i rogówki, zaćma spowodowana przegrzaniem oka, czy zmian na siatkówce i dnie oka.
Jak zapobiegać naświetleniu oczu?
Podczas spawania należy zadbać o właściwą ochronę oczu. Oczywiście ważny jest sam sprzęt oraz umiejętności i przestrzeganie wszelkich zasad bezpieczeństwa, natomiast w celu zapobiegania naświetleniu oczu trzeba pamiętać o odpowiedniej, dobrej jakości przyłbicy- ochroni ona zarówno oczy, jak i całą twarz. Ponadto prócz tego, że przyłbica zabezpiecza przed szkodliwym promieniowaniem, to dodatkowo dzięki niej możemy mieć pewność, że żaden opiłek i inne ciało obce nie przedostanie się do oka. Przyłbica jest na tyle komfortowym rozwiązaniem, iż nie musimy trzymać jej w dłoni, dzięki czemu możemy skupić się wyłącznie na pracy.
Należy zadbać także o właściwe zabezpieczenie miejsca spawania- poszczególne stanowiska powinny być ustawione z dala od siebie, bądź też powinny być zastosowane specjalne ekrany spawalnicze, które uchronią przed skutkami przypadkowego zetknięcia się wzroku z promieniowaniem optycznym. Istnieją także specjalne farby ścienne absorbujące promieniowanie oraz zapobiegające szkodliwym odbłyskom światła, dzięki którym oczy spawacza zyskują dodatkową, skuteczną ochronę.
Mimo wszystko należy jednak pamiętać o zasadzie, która głosi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Tylko zachowując wszelkie możliwe zasady bezpieczeństwa możemy mieć pewność, że nasze oczy nie zostaną narażone na niebezpieczeństwo. W końcu zarówno w pracy spawacza, jak i w codziennym życiu, wzrok ma ogromne znaczenie i warto robić wszystko, by się to w żaden sposób nie zmieniło.