Ile kosztuje i jak wygląda wizyta u psychologa?

ile kosztuje psycholog

Życie we współczesnym świecie nie należy do najłatwiejszych- ciągła presja czasu, gonitwa pomiędzy pracą a domem, przemęczenie, stres, stawianie sobie zbyt dużych wymagań- można tak wymieniać w nieskończoność. Nic więc dziwnego, że czasem czujemy się tym wszystkim przytłoczeni, niekiedy na tyle, że ciężko nam się z tego podnieść i żyć pełnią życia. Potrzebujemy pomocy, jednak nie osób bliskich, które oczywiście zawsze powinny być naszym wsparciem, ale pomocy specjalistycznej. W takich trudnych chwilach warto skorzystać z usług psychologa. Jeśli ma to być pierwsza z nich, wiele osób ma obawy dotyczące tego, jak taka wizyta będzie przebiegać, o co psycholog może pytać oraz o co my sami powinniśmy zapytać. Istotne jest także to, ile możemy zapłacić za prywatną wizytę u specjalisty. Na nurtujące pytania odpowiadamy więc w niniejszym artykule.

Pomoc psychologiczna może być dla nas zbawienna w wielu sytuacjach. Na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę i coraz chętniej korzysta z pomocy specjalisty, jednocześnie obalając przeświadczenie, które jeszcze nie tak dawno opiewało, iż pójście do psychologa to największy wstyd. A tymczasem nie jest to niczym nadzwyczajnym, zaś naprawdę może pomóc. Stresująca może być jedynie pewna niewiedza na temat przebiegu wizyty i pytań, które mogą paść.

Jak wygląda wizyta u psychologa?

„Oczywiście niema jednego, uniwersalnego planu spotkania, wedle którego postępuje każdy psycholog, wszystko bowiem zależy kilku czynników, przede wszystkim nastawienia i zaangażowania obu stron. Ponadto inaczej będzie wyglądać pierwsza wizyta, a inaczej kolejne spotkanie. Jednak zwykle to pierwsze przysparza najwięcej pytań, dlatego to właśnie jemu przyjrzymy się nieco bliżej”. Mówi nam Pan Jakub Kileczyk z kielczyk.pl

Pierwsza wizyta to przede wszystkim zapoznanie obu stron, przy czym zdecydowanie więcej informacji potrzebuje psycholog o nas. Należy więc możliwie jak najdokładniej opisać swoją sytuację, oczywiście na tyle, ile jesteśmy w stanie otworzyć się już na pierwszym spotkaniu z obcą osobą. Musimy mieć jednak wciąż na uwadze, iż jesteśmy tu po to, by otrzymać konkretną pomoc, zaś szczegółowe przedstawienie swoich problemów, obaw czy lęków tylko w tym pomoże. Psycholog może pytać nas także o relacje, jakie mamy z rodziną czy współpracownikami, a także co lubimy robić w wolnych chwilach. Specjalista będzie chciał poznać objawy, które nas dotykają i stopień ich nasilenia. Z pewnością padnie także pytanie o oczekiwania wobec spotkań. Pamiętajmy, że w każdym momencie możemy pytać o to, co nas nurtuje, naturalnym będą też nasze emocje, których w żadnym wypadku nie należy tłumić w sobie. Niekiedy zdarza się, że psycholog przeprowadza również test osobowości, dzięki któremu jest w stanie lepiej nas poznać. Jedno spotkanie może być niewystarczające, by móc rzetelnie przedstawić wszystkie istotne informacje, natomiast jako pacjenci będziemy mogli po nim stwierdzić, czy dany specjalista jest osobą godną zaufania, u której chcemy kontynuować terapię.

Ile kosztuje wizyta u psychologa?

Nie jest możliwe jednoznaczne określenie ceny wizyty psychologicznej, gdyż zależna jest ona od kilku czynników. Ostateczny koszt jest indywidualną kwestią każdego specjalisty i wpływać może na niego między innymi lokalizacja gabinetu- zwykle wyższa cena dotyczy większych miast lub miejscowości, gdzie usług tego typu jest mniej; renoma i doświadczenie psychologa- im wyższe, tym cena będzie proporcjonalnie wyższa; rodzaj spotkania- czy jest to terapia indywidualna, czy grupowa; zakresu proponowanych usług czy czasu trwania spotkania. Uśredniając, pierwsza wizyta u psychologa trwa około 50 minut i zapłacić trzeba za nią od 100 do 200 złotych, natomiast druga i kolejne wizyty zwykle kosztują nieco mniej- około 150 zł.

Jeśli coś nas gnębi, niezależnie od sfery naszego życia, najlepiej jak najszybciej zgłosić się o pomoc do psychologa. Im szybciej, tym lepiej dla nas, gdyż istnieje szansa szybszego uporania się z dręczącymi nas problemami. Specjalistyczna pomoc, w porównaniu do tego, co możemy zyskać, okazuje się najlepszą inwestycją w swoje zdrowie i życie.